mmg.com.au

Covering the Goulburn and Murray valleys

Seymour Little Aths back on track

Competition resumes with plenty of records.

February 6, 2013 4:17am

Seymour Little Athletics Centre re-commenced its season after the Christmas break on Friday night with athletes dusting off some cobwebs after the long summer.

Despite the windy conditions a number of centre records were broken. Hayden Anderson beat his own record in the 70m, Olivia Attard broke two records in the high jump and long jump and Patrick Andrews threw a whopping 35.11m in the javelin.

This Friday is the first week of club championships with results from three weeks of competition determining the age group champions.

The 100m will be one of the events on the program this friday with the winner from each group going into the all ages handicap on the last Friday night of competition.

RESULTSUnder-6 girls70m: 1 B. Andrews, 2 E. Homewood, 3 S. Munro.Discus: 1 Z. Kelly, 2 B. Andrews, 3 E. Homewood.High jump: 1 B. Andrews, 2 E. Gladman, 3 D. Rickman-White.Under-7 girls70m: 1 A. Hogan, 2 A. McLeod, 3 S. Jenkins.200m: 1 A. McLeod, 2 A. Hogan, 3 T. Welsh.Discus: 1 T. Welsh, 2 K. Bender, 3 M. Carmody.Long jump: 1 A. Hogan, 2 S. Millard, 3 T. Welsh.Under-8 girls70m: 1 K. Barns, 2 A. Aldous, 3 A. Seal.400m: 1 P. Gladman, 2 A. Seal, 3 K. Barns.Long jump: 1 M. White, 2 H. Calderwood, 3 K. Barns.Shot put: 1 H. Calderwood, 2 K. Barns, 3 G. Fletcher.Under-9 girls70m: 1 G. Taylor, 2 C. Reid, 3 R. Burgess.400m: 1 R. Burgess, 2, A. Rimes, 3 S. Truter.Triple jump: 1 G. Taylor, 2 M. Prigg, 3 C. Reid.High jump: 1 C. Reid, 2 R. Burgess, 3 G. Consiglio.Under-10 girls400m: 1 A. Black, 2 T. Furletti, 3 R. Martin.70m: 1 A. Black, 2 S. Cotter, 3 C. Washington.Discus: 1 T. Furletti, 2 E. Chapman, 3 G. Andrews.Long jump: 1 G. Andrews, 2 A. Black, 3 C. Washington.Shot put: 1 C. Locke, 2 T. Furletti, 3 C. Fowler.Under-11 girls400m: 1 S. Seal, 2 R. Curry, 3 O. Barry.70m: 1 O. Barry, 2, P. Anderson, 3 R. Curry.Discus: 1 S. Calderwood, 2 J. Clayton, 3 M. Albers.Javelin: 1 S. Calderwood, 2 R. Curry, 3 S. Seal.Long jump: 1 O. Barry, 2 P. Anderson, 3 A. Loughnane.Under-12 girls100m: 1 L. Zotti, 2 S. Locke, 3 J. Hall.400m: 1 S. Locke, 2 J. Robinson, 3 I. Simonelli.High jump: 1 S. Locke, 2, L. Zotti, 3 I. Simonelli.Javelin: 1 I. Simonelli, 2 L. Zotti, 3 S. Locke.Long jump: 1 S. Locke, 2 I. Simonelli.Under-14 girls100m: 1 O. Attard, 2 M. Paholek, 3 T. Schaeffer-Steel.400m: 1 O. Attard, 2 M. Paholek, 3 T. Schaeffer-Steel.High jump: 1 O. Attard, 2 M. Paholek, 3 L. Washington.Javelin: 1 M. Paholek, 2 O. Attard, 3 T. Schaeffer-Steel.Long jump: 1 O. Attard, 2 L. Washington, 3 T. Schaeffer-Steel.Under-16 girls100m: 1 K. Lusted.400m: 1 K. Lusted.High jump: 1 K. Lusted.Javelin: 1 K. Lusted.Long jump: 1 K. Lusted.Under-6 boys70m: 1 J. Allison, 2 B. Trodd, 3 H. Martin.Discus: 1 H. Martin, 2 Z. Brown, 3 T. Godwill.High jump: 1 B. Trodd, 2 C. D’Orria, 3 S. McGhie.Under-7 boys70m: 1 I. Joseph-Hause, 2 O. Munro, 3 A. Becks.Long jump: 1 O. Munro, 2 T. Hill, 3 W. Le Deux.Discus: 1 L. Canty, 2 W. Le Deux, 3 J. Reid.Under-8 boys70m: 1 L. Lubeck, 2 S. Brock, 3 C. Trodd.400m: 1 L. Lubeck, 2 A. Murray, 3 H. Smith.Long jump: 1 C. Trodd, 2 L. Lubeck, 3 H. Smith.Shot put: 1 F. Brown, 2 L. Lubeck, 3 S. Brock.Under-9 boys70m: 1 H. Anderson, 2 A. Goode, 3 A. Elliott.400m: 1 H. Anderson, 2 A. Elliott, 3 Z. Andrews.Triple jump: 1 A. Elliott, 2 Z. Andrews, 3 H. Anderson.High jump: 1 H. Munro, 2 H. Anderson, 3 L. Wheatland.Under-10 boys400m: 1 B. Bath, 2 M. Whitford, 3 G. Garner.70m: 1 M. Lusted, 2, M. Whitford, 3 G. Garner.Discus: 1 B. Bath, 2 G. Garner, 3 S. McMaster.Long jump: 1 M. Lusted, 2 G. Garner, 3 S. Wyllie.Shot put: 1 O. Lubeck, 2 B. Bath, 3 S. McMaster.Under-11 boys400m: 1 W. O’Sullivan, 2 D. Davidson, 3 L. Aldous.70m: 1 W. O’Sullivan, 2 D. Davidson, 3 L. Aldous.Discus: 1 F. Hammond, 2 W. O’Sullivan, 3 D. Davidson.Long jump: 1 L. Aldous, 2 D. Davidson, 3 W. O’Sullivan.Shot put: 1 W. O’Sullivan, 2 D. Davidson, 3 L. Aldous.Under-12 boys100m: 1 T. Garner, 2 T. Wyllie, 3 S. Durham.400m: 1 S. Durham, 2, T. Wyllie, 3 C. Lubeck.Discus: 1 S. Durham, 2 T. Garner, 3 J. Bath.High jump: 1 S. Durham, 2 T. Garner, 3 T. Wyllie.Under-13 boys100m: 1 M. Hooper, 2 G. Whitfort, 3 C. McCloy.400m: 1 G. Whitfort, 2 C. McCloy, 3 M. Hooper.Discus: 1 C. McCloy, 2 G. Whitfort, 3 M. Hooper.High jump: G. Whitfort, 2, C. McCloy, 3 M. Hooper.Under-14 boys100m: 1 J. Scully, 2 R. Allison, 3 J. Durham.400m: 1 J. Scully, 2 R. Allison, 3 J. Durham.Javelin: 1 D. Simonelli, 2 J. Durham, 3 R. Allison.Long jump: 1 J. Scully, 2 R. Alison, 3 J. Durham.Under-15 boys100m: 1 H. Lubeck, 2 P. Andrews, 3 A. Rimes.400m: 1 P. Andrews.Javelin: 1 P. Andrews, 2 H. Lubeck, 3 C. Berry.Long jump: 1 P. Andrews, 2 A. Rimes, 3 H. Lubeck.Under-16 boys100m: 1 J. Price, 2 B. Hall, 3 B. Davidson.400m: 1 J. Price, 2, B. Davidson, 3 B. Allison.Javelin: 1 J. Price, 2, B. Davidson, 3 B. Hall.Long jump: 1 J. Price, 2 B. Hall, 3 B. Davidson.

comments powered by Disqus
Shepparton logo

Taylor's act wows examiners

Budding Kyabram actor Taylor Smith Morvell is one of 20 Victorian students chosen to perform his Year 12 theatre studies monologue in Melbourne next week.

Leapon discount image

Discover unbelievable local deals from local businesses every week in the Goulburn and Murray Valley area with Leapon.com.au!

Kensington house

Search properties for sale or rent across North Central Victoria and Southern NSW. Visit your local website for local homes....

1203221.jpg

Search for published and unpublished photos from McPherson Media Group newspapers and magazines. All our photos are available to purchase.

classies

Place an advertisement in any one of McPherson Media Group's local newspapers.