mmg.com.au

Covering the Goulburn and Murray valleys

Forty-two year drought breaks for Division 2 bowlers

Rochester's Division 2 women's bowls team is celebrating after a historic win in Deniliquin.

ELAIE COONEY February 25, 2014 4:20am

Rochester's Ladies Bowls Division 2 winning team: Jenny Major, Ev Nichol, Ethel Murphy, Pat Baker, Lynn Moon, Jeanette Kneebone, Marg Harley, Rae Ault, Di Milgate, Mauvis Paul and Denise Pappin.


The Rochester women’s bowls Division 2 winners returned from Deniliquin beaming.

Ther last time Division 2 won a premiership was in 1971.

Player Marg Harley said she shook when she took the last two bowls because by then it was clear the team had won.

When she took the last bowl she rushed to hug her team mate Rae Ault.

‘‘I’m just so delighted. I never won a lot at sport,’’ she said.

 

Having finished the regular season fourth, Rochester Green defied the odds, scoring a brilliant grand final win against the more favoured Moama team.

Rochester won two rinks to win overall by five shots.

 

Marg Ferris’ team was in control for most of the game, leading by eight shots after 11 ends, only to have the margin reduced to two shots after 18 ends.

Ferris rallied her team and out-scored the opposition 11 shots to three in the final ends to emerge a 10-shot victor.

Marg Harley had a day-long battle, with the scores level at ends 12, 18 and 22.

Harley’s team outscored the opposition 6 shots to one in the final three ends to score a well-earned five-shot win.

 

Lyn Moon got off to a flying start, leading 9-1 after seven ends, only to see Moama fight back to take the lead from end 13.

With two ends to play the scores were 23-26, before Moama scored seven shots in the last two ends to emerge as a 10-shot winner.

 

Rochester fielded a first-time pennant player, Jeanette Kneebone, playing second in Margaret Harley’s winning team.

Other new bowlers who participated in their first grand final were Di Milgate, Jenny Major and Ethel Murphy, all of whom acquitted themselves with honour.

It was sad that regular player Dos Hanson was unwell and couldn’t play. All club members wish Dos a quick recovery.

Results: Lyn Moon, Pat Baker, Ethel Murphy and Di Milgate lost to S Abraham 23-33. Marg Ferris, Denise Pappin, Jenny Major and Mavis Paul d V Mabbit 30-20. Marg Harley, Rae Ault, Janette Kneebone and Ev Nichol d S Riters 24-19.

Another big win during the week was the Rochester team of Muriel Stack, Gwenda Coghill, Inez Rushton and Betty Gusak won the tournament at Colbinabbin on Thursday.

Saturday pennant was a bad day for Rochester, will all five divisions suffering a loss.

Division 1 played at home against City of Echuca, and in a nail-biting match, won two rinks but lost overall by one shot.

 

Results: Peter Holzer, Bob Knight, Peter Stahl and Kevin Snowden d John Dinsdale 25-20. Dick Feuk, Donald Gillies, Brian Jones and Wayne Spooner d Phil Thorn rink 24-21. Daryl Hooper, Leslie Walles, Timmy Quinlan and Robbie Clayton lost to S Cunnington 17-26.

Division 2, played at Moama, winning one rink but going down overall by 11 shots. Bruce Major’s team had a great 11 shot win.

 

Results:John Weeks, Gerry Walker-Brown, Francis Keetch and John Boyd lost to Sandra Connolly 22-33. Stan Mills, Allan Crilly, Noel Sexton and Kevin Burrow lost to Mark Griffin 14-25. Bruce Major, Gerarde Brown, Roger Howe and Ron Gledhill d Ian Smith 27-16.

The Division 3 team also played away at Tongala and suffered and overall defeat by 33 shots, with only Graeme Chambers’ team winning by one shot.

Results: Graeme Chambers, Peter Stack, Clive Usher and Alan Darbyshire d Noel Lloyd 20-19. Leigh Milgate, Graeme Whitehead, Len Aiken and Gavin Houlihan lost to Ken Campbell 11-34. David Marshall, Geoff Warden, Peter Ward and Geoff McCarty lost to Barry Cartwright 16-27.

Division 4 played Deniliquin at home and had a mixed day, Hedley Moon’s team won, Wes Bertuch’s crew tied and Jock Ferguson’s team lost.

Results: Jock Ferguson, Pat O’Shaughnessy, Helen Holzer and Bruce Kneebone lost to D Bradford 12-31. Hedley Moon, Graham Prince, Angus Wright and Danny Bright d T Todd 22-18. Wes Bertuch, Mick Ellis, Geoff Gaskell, Greg Walkley tied with R Douglas 26-26.

Division 5, playing at Echuca saw a loss in both rinks.

Results: Don Thompson, Bill Ault, Bill Thomson and Mick Cox lost to J Dignan 20-34. Jim Pentelow, David Murray, Kevin Dobson and Rod McAsey lost to C Hoelter 21-24.

comments powered by Disqus
Shepparton logo

Former Fitzroy legend helps Arcadia CFA

Brownlow medallist Kevin Murray, who enjoyed a decorated career with Fitzroy Lions, is putting his medals from his playing days on display to help raise funds for Arcadia Country Fire Authority.

Leapon discount image

Discover unbelievable local deals from local businesses every week in the Goulburn and Murray Valley area with Leapon.com.au!

Kensington house

Search properties for sale or rent across North Central Victoria and Southern NSW. Visit your local website for local homes....

1203221.jpg

Search for published and unpublished photos from McPherson Media Group newspapers and magazines. All our photos are available to purchase.

classies

Place an advertisement in any one of McPherson Media Group's local newspapers.